TAPETY HLÁSIA "COMEBACK"

Tapety sa na oživenie miestností používali už od 16. stor. V priebehu rokov sa tapety stiahli do úzadia a populárne boli iba pre minulý režim, ale teraz sa opäť vracajú na scénu v rôznych štýloch, farebných prevedeniach, textúrach a dokážu rozjasniť detské izby, kúpeľne, pracovne, či obývacie izby alebo jedálne.

Lepenie tapiet nebolo nikdy také jednoduché ako teraz. Je to skvelá  "víkendová zábava" s tvojimi kamarátmi alebo rodinou, s ktorou si vytvoríš originálne a nápadité bývanie. Lenže pri určitých tapetách musíš dávať pozor, aby si zachovala pôvodné nadpájanie farebných prechodov alebo, aby si zachovala pôvod tvarov jednotlivých motívov tapiet. Preto existuje mnoho odborníkov, ktorí ti s lepením tapiet zaručene pomôžu.

Zvoliť si správny druh tapety je najdôležitejšie.
Prvou zásadou je vybrať si tapetu podľa farby doplnkov a dekorácie v interiéri. Nezabúdaj na to, že tmavšie farby miestnosť opticky zmenšia, a tie svetlejšie naopak zväčšia. Taktiež, ak si vyberieš extravagantnejšiu farbu alebo vzor tapety, doplnky by už nemali byť také výrazné. Tapety so zvislými pruhovanými priamočiarymi vzormi zvýrazňujú výšku miestnosti, odhaľujú všetky nerovnosti na stene a miestnosť opticky zúžia. Čím sú pásiky širšie, tým aj miestnosť pôsobí väčšie. Horizontálne pruhovanie miestnosť rozšíri a čím sú pásiky širšie, tým aj miestnosť bude väčšia, ale pri tomto type pruhovania dochádza k optickému zníženiu stropu. Ak máš problémy s výberom rovných pruhov, skús nepravidelné pásiky. Nezabúdaj ani na veľkosti vzorov na tapetách. Čím je miestnosť menšia, tým by aj vzory mali byť menšie.

Vynilová tapeta

Vynilová tapeta je najpoužívanejší druh tapety, pretože sa dá jednoducho nalepiť, odstrániť a  tapety sú aj umývateľné. Plátno, ktoré je z vynilového papiera je odolné voči vlhkosti, preto je vhodné aj do kúpeľní a pivníc. Dizajn tapety je vytlačení na papierovom podklade a ošetrený vynilovým vrchným náterom. Tapety je možné aj pretierať farbou.  

Vliesová tapeta

Vliesové tapety môžete použiť na všetky typy stien, múrov a stropov a iných nerovných povrchov. Dokážu zakryť každú nedokonalosť, dokonca sa dajú nalepiť aj cez mierne praskliny alebo inak poškodené múry. Jednoducho sa nanášajú, ľahko sa dajú odstrániť a sú umývateľné. Majú vysokú priepustnosť vodnej pary a vzduchu, čo zabraňuje vzniku plesní,  takže sú vhodné do vlhkých prostredí. Na vliesové tapety už nepotrebuješ pri lepení nanášať lepidlo. Lepidlo sa nanesie na stenu a ty len zľahka priložíš tapetu na stenu. Pokiaľ ti vzniknú bublinky, jednoducho ich handričkou zatlačíš dostratena.

Tkaná textilná tapeta

Textilné tapety boli považované za luxus, keď na stenách prepychových sídiel bola povesená textília ako zamat. Sú drahšie a tiež nákladnejšie na údržbu. Táto tapeta nie je umývateľná, preto by si mala zvážiť, so akej miestnosti ju použiješ.

Papierová tapeta

Tento typ tapiet stále môžeš nájsť v starších typoch domov. Ľahko ich môžeš zničiť, ak sa pokúsiš o ich čistenie, pretože  nie sú pokryté žiadnou ochrannou fóliou. Nie sú odolné voči oderu a pri lepení sa ľahko pokrčia a roztrhajú. Taktiež sa ľahko zničia, keď navlhnú alebo ich zamokríš. Ale na druhú stranu je to ten najlacnejší spôsob ako si otapetovať svoje steny.

Fototapeta

Fototapeta je najlepší spôsob ako si vybrať tapetu, keď sa nevieš rozhodnúť. Môže byť navrhnutá podľa teba, podľa tvojho vlastného obrazu alebo fotografie.

Typ od nás:
Mnoho domácností si otapetuje iba jednu stenu v celej izbe. Nie je nutné, aby si si otapetovala celú miestnosť, dokonca si môžeš nalepiť iba jeden prúžok z tapety alebo použiť samolepku na stenu. Neboj sa experimentovať so vzormi. Dokonca živšie farebné prevedenia s kombináciou výberu vhodných doplnkov ti zaručia modernosť a nadčasovosť interiéru podľa tvojich predstáv.

My odporúčame:

 tapeta kite designspot_1  tapeta joujou designspot  tapeta suede designspot  tapeta recycle designspot
          TAPETA KITE MUTE    TAPETA CHAPEAU JOUJOU     TAPETA DEFECT SUEDE  TAPETA BRICASSO RECYCLE

Design Spot vám prináša dizajnové kúsky priamo od slovenských a českých dizajnérov, ktoré nikde inde nenájdeš. Kontaktovať nás môžeš mejlom na info@designspot.sk alebo telefonicky +421 911 788 254.

                                                                                                                                                                         Nina Matejčeková