SVIETIDLÁ

Už ste sa niekedy obzerali po perfektnej lampe, ktorá by sa hodila k vašej nudnej vstavanej skrini v spálni, ku vyšúchanej sedacej súprave v obývacej izbe alebo do tmavého rohu v úzkej chodbe? Alebo renovujete a vytvárate svoje vysnívané bývanie a potrebujete poradiť ako presvietiť izby a osvetliť dizajnové doplnky?

Celú miestnosť by nové svetlo malo rozohriať a zároveň by svietidlo malo byť to prvé, čo upúta pozornosť každého, kto vojde do vášho domu alebo bytu. Ale ako si vybrať to správne, zo širokej škály ponúkaných výrobkov? Stolové lampy, nástenné svietidlá, stropné lampy, stojace lampy... Hodiny listovania v rôznych katalógov a jediné, na čo ste prišli je, že sa vám nič nepáči a všetko vyzerá rovnako. Skúste sa upustiť od reality a inšpirovať sa niečím novým, kreatívnym. Pretože svetlo nemusí miestnosť iba osvetľovať. 

Untitled-2

nine
 foto: www.boredpanda.com  
     

Osvetlenie v miestností by malo plniť aj niekoľko funkcií. V prvom rade by ste mali myslieť na to, čo v miestnosti budete robiť a ako svetlo budete používať. Napríklad v obývacej izbe pri pozeraní televízie by svetlo malo byť slabšie. Na obraze by nemal byť odraz z iného svetla, takže by bolo dobré, aby sa svetelný zdroj nachádzal za obrazovkou. Lenže veľa domácností má v obývacej izbe aj knižnicu, takže potrebujú silnejšie svetlo na čítanie.  

Ponúkame 5 tipov pre výber osvetlenia do vašej domácnosti:

1. Celoplošné svetlo
-  osvetlenie, ktoré nahrádza prírodné denné svetlo. Je to typický hlavný zdroj energie pre miestnosť a môžete si vybrať z bodových svetiel, zo stropných koľajničiek alebo lustrov.

2. Pracovné svetlo
- ku stolovým lampám patria aj svetlá, ktoré nám osvetľujú kuchynskú linku, obývaciu vitrínu alebo svetlo na čítanie, ktoré máme okolo postele.


Flecto-Reading-Lamp

                                                                              foto: www.thesleepevent.com                                                                                                                                  

3.Dôrazové svetlo
- toto osvetlenie sa používa na zvýraznenie určitých objektov, miestností, oblastí. Taktiež sa môžu použiť bodové svetlá, ale aj nástenné alebo iné integrované osvetlenie. Záleží na tom, čo chcete zvýrazniť.

4. Kinetické svetlo
- inak povedané, svetlo ktoré sa pohybuje. Dobrými príkladmi sú horiaca sviečka alebo horiace drevo v krbe, ktoré môžu byť , samozrejme, aj umelé.

5. Dekoračné svetlo
- záleží individuálne od vkusu, ktorý preferujete a akú koncovú náladu chcete v konečnom dôsledku miestnosti dodať.  Tento typ osvetlenia je používaný najskôr vstupných halách, jedálňach alebo kúpeľniach. Je to otázka štýlu, pretože niekomu sa dekoračné osvetlenie môže zdať ako zbytočnosť.

creative-lamps-chandeliers-6-2

   foto: www.boredpanda.com

Majte na mysli týchto 5 funkcií, keď si budete po prvý krát navrhovať svoje bývanie. Pamätajte si, že keď chcete byť odlišní, inšpirujte sa novými, dizajnovými prvkami.

Desingové svietidlá máme aj na našej stránke www.designspot.sk v sekcií Svietidlá. Môžete si vybrať so širokej ponuky rôznych stolových, stropných alebo stojacich svietidiel.

My odporúčame:

Untitled-2_1 187(7) 246(3) 193(9)
Stropné svetlo LAMP CONCRETE v prevedení DARK RED, BLUE...     Stropné svetlo LAMPASIK BASE kov Tienidlo ZIGZAG CROWN   

 

Stolová lampa TABLE CRANE                v prevedení "drevo" alebo  "betón"                                                                                                                                

Design Spot vám prináša dizajnové kúsky priamo od slovenských a českých dizajnérov, ktoré nikde inde nenájdeš. Kontaktovať nás môžeš mejlom na info@designspot.sk alebo telefonicky +421 911 788 254.

                                                                                                                                                                         Nina Matejčeková