BETÓN V INTERIÉRI

Betón ako dizajnový prvok je pre mnohých ľudí ako súčasť interiéru alebo doplnkov nepredstaviteľný, a preto málo používaný. Je jednotvárny, má matný povrch a pripomína nedokončenú stavbu. Ale v industriálnom dizajne prevzal veľkú úlohu. Betón sa stáva čoraz viac a viac populárny.

Teraz ti predstavíme, ako sa betón môže stať súčasťou tvojej domácnosti.

V interiéroch sa betón zvyčajne používa na dosiahnutie elegantného, urbanistického štýlu, ktorý v tebe vytvára pocit, že bytový interiér ešte nie je celkom dokončený, ale on už hotový dávno je. Interiér je použitím betónu jedinečný, využíva veľké množstvo prvkov, ktoré celú miestnosť dokážu zjednotiť.

Betónové podlahy

Betónové podlahy, v minulosti označované ako cementové, sú dosť odlišné od tradičných podlahových parkiet. Betónové podlahy nemusia byť len šedé a nudné. Použitím textúr, farebného betónu, rôznych vzorov a rezov môžeš priniesť inovatívne riešenie do tohto tradičného podkladu. Jednou z hlavných výhod je ich jednoduchá dostupnosť, v porovnaní s ostatnými podlahami. Betónová podlaha môže byť dobrým riešením z hľadiska nákladov. Základný betón je cenovo porovnateľný s linoleum, vinylom, dlaždicami alebo kobercom. Naniesť betón je jednoduché a náklady na jeho udržateľnosť sú nízke, pretože nevyžadujú skoro žiadnu údržbu, stačí ich pretrieť mopom. Vydržia aj niekoľko rokov a keď budeš chcieť zmenu, stačí ak na vrch betónu položíš parkety alebo koberec. Do modernejších domácností sú populárne neutrálne farby betónu, lesklý povrch a jednoduchý vzor. Pre tie tradičnejšie byty sa odporúčajú teplejšie farby betónu, matný povrch a veľmi prepracovaný vzor. 

Untitle-1_1

Betón v kuchyni

Ak rozmýšľaš nad typom kuchynskej dosky, najviac používané materiály sú žula, mramor alebo dlaždice. Ale z betónu môžeš vytvoriť funkčný, krásny a inovatívny pracovný priestor aj v tých najmenších kuchyniach. Betón je neuveriteľne všestranný. Vzhľadom k tomu, že betónové dosky sú akýmsi základom, v ponuke máš veľa možností akú koncovú povrchovú úpravu si vybrať. Betón môžeš modelovať do hocijakých tvarov a nie je ani farebne obmedzení ako napríklad žula. S betónom môžeš meniť okrem tvaru aj hrúbku a použiť rôzne farebné kombinácie. Na dosiahnutie moderného vzhľadu sa odporúčajú dosky geometrických tvarov s ostrými hranami, v sivej alebo bielej farbe. Pre staršie typy bytov sa odporúčajú oblejšie hrany s ozdobným ohraničením, zemité farby alebo vzhľad imitujúci kameň.

Untitled-2_3

Betónové kúpeľne

Betón je materiál, ktorý je trvanlivý a odolný proti vode. Vzhľadom k tomu, že betón patrí ku chladnejším materiálom, v kombinácií s drevom alebo s tehlou sa priestor stane živším. Niektoré časti môžu byť iba imitáciou tohto materiálu, rovnako ako doplnky. Niektoré prvky sú z betónu aj vyrobené. Mnoho domácností má betónové umývadla, pretože betón sa dá naliať do akéhokoľvek formy. Či už štvorcový, obdĺžnikový, oválny, okrúhli, betón sa dá vytvarovať do akéhokoľvek tvaru. Taktiež sa do kúpeľní odporúčajú aj  betónové drezy, podobne ako v kuchyniach. 

Untitled-1_1

Betónové steny

Betónové steny si môžeš vytvoriť s tzv. pohľadovým betónom. Pohľadový betón je veľkoformátová betónová doska vystužená skleneným vláknom. Je veľmi pevný a jeho hrúbka môže byť už od 6mm. Môže byť rôznej kombinácií farieb, textúry a opracovania povrchu, ktorý sa  dodatočne upravuje pomocou debnenia. Lacnejšou  a plnohodnotnou alternatívnou je betónová stierka, ktorá je imitáciou tohto pohľadového betónu. Betónové stierky sú odolné voči vlhkosti, mrazu, vode, sú ohňovzdorné a nenáročné na údržbu. Pri špeciálnej úprave sa dajú použiť aj do sprchového kúta, pretože vytvárajú bezšpárový povrch.

Untitl

Betónové doplnky

Produkty z betónu sa vyrábajú už niekoľko rokov, lenže k popularite sa dostali až keď firmy začali vyrábať všetky možné druhy betónových doplnkov. Betónové doplnky sú lacným a moderným spôsobom ako si oživiť interiér priemyselným dizajnom. Tieto doplnky si jednoducho môžeš vytvoriť aj doma a tým dodať obývacej izbe, spálni alebo akémukoľvek inému priestoru v domácnosti nijaký osobitý charakter.

Existuje mnoho iných spôsobov ako využiť betón v domácnosti. Napríklad konkrétny nábytok alebo betónový krb. Rovnako ako podlahy alebo betónové dosky, betón si dokážeš veľmi ľahko prispôsobiť k svojmu interiéru. Betón vyzerá veľmi elegantne v kombinácií s drevom alebo kameňom.

Betónové dolnky máme aj na našej stránke www.designspot.sk.

My odpurúčame:

betonove hodiny designspot red-full - Copy 1 - Copy 83_1 194(4)_1
    BETÓNOVÉ HODINY "RED"          LAMP CONCRETE         CONCRETE HANGER      TABLE CRANE "BETÓN"

Design Spot vám prináša dizajnové kúsky priamo od slovenských a českých dizajnérov, ktoré nikde inde nenájdeš. Kontaktovať nás môžeš mejlom na
info@designspot.sk alebo telefonicky +421 911 788 254.

                                                                                                                                                                                                                               Nina Matejčeková